Alla oleva laatikko oli ilmestynyt eräänä yönä Carmenan ja Patrician pikkuautoon. Laatikon sisältö oikealla olevassa kuvassa. Auton ovet olivat olleet lukossa, joten autoon oli murtauduttu ensin ja jätetty äskettäin syntyneet pennut sinne.

Sandel, jonka Patricia löysi keskeltä tietä sateessa matkallaan Bumbesti-Jiuhun. Nyt Sandel asustelee Carmenan ja Patrician kotona jossa on tällä hetkellä 44 koiraa.

Kun Patricia oli palaamassa eräänä yönä Bukarestissa havaitsi hän pienen pallon keskeltä tietä. Patricia pysäytti auton ja tarkisti mikä tiellä on ja löysi Vicun. Onneksi tiellä ei tuolloin ollut liikkeellä kuin Patricia ja eräs mies pyörällä. Patricia kävi ensin tarkistamassa lähitalojen pihat, josko sieltä löytyisi kadonnutta pentua etsivä emo mutta kun sitä ei löytynyt, otti Patricia Vicun mukaansa. Arvannette missä Vicu tällä hetkellä asustelee.

Vasemmalla olevassa kuvassa säkki, joka roikkui kahden metrin korkeudessa Patrician ja Carmenan kodin takapihan portissa. Oikealla oleva koira oli säkin sisällä ja sotkeutunut siihen niin pahasti että oli vähällä kuristua. Kun Patricia sai säkin vihdoin leikattua poikki, putosi puolikuollut koira maahan ja Patricia joutui kantamaan hänet sisälle taloon toipumaan. Patricia on hentoinen nainen, mutta tarvittaessa hänestä löytyy karhun voimat. Tapauksesta lisää viimeisimmässä uutiskoosteessa.

Alla Rovinarin kaupungissa ammuttu koira. Rovinari kuuluu sterilointiohjelman piiriin ja koirien ampuminen siellä, kuten yleensäkin kaupungeissa on kielletty lailla. Sitä ei tietenkään useinkaan noudateta. Poliisi tutkii tapausta, mutta silminnäkijät ovat kadonneet omituisesti. Ammutun koiran kehosta (merkitty oikaan kuvaan ympyrällä) löytyi myös leikkausarpi, joka on outoa koska koiraa ei kuitenkaan ole steriloitu. Onko koiralle tehty jokin operaatio tutkimusmielessä. Kuka osaisi kertoa?