Kummiksi Pro Animals Romanian tarhan työntekijöille
Pro Animals Romanian tarhalla tarvitaan työntekijöitä voidaksemme taata koirien hyvinvoinnin ja asianmukaisen hoidon. PARin tarhalla on hyvin vähän työntekijöitä verrattuna moniin muihin samankokoisiin tai paljon pienempiinkin tarhoihin. PARin tarhan työntekijät tekevät pitkää päivää alkeellisissa olosuhteissa. Jotta tarhan koirien hyvinvointi ei vaarannu, otammehan myös tarhan työntekijät huomioon turvaamalla heidän elantonsa ja sitouttamalla heidät siten työhön, jota useimmat karttavat ja kammoksuvat.
Tarhan työntekijöille on tähän saakka kyetty maksamaan vain hyvin pientä palkkaa, mutta Romaniassa voimaan astunut uusi työlainsäädäntö edellyttää korjauksia myös PARin tarhan työntekijöiden palkkaukseen. Tämä tarkoittaa käytännössä sitä, että työsopimukset tullaan uusimaan ja palkkaa nostamaan uuden lainsäädännön edellyttämälle tasolle. Laissa on myös tarkkaan esitetty vapaapäivien antovelvollisuutta (8 vapaapäivää/kuukausi) sekä myös työaikaa koskevia säädöksiä. Voidakseen noudattaa uutta työaikalainsäädäntöä PARin tulisi palkata vielä yksi työntekijä tarhalle, koska nyt mm. työaikaa ja vapaapäiviä koskevat säännöt eivät täyty. Rikkomuksista voi myös seurata ankaria rangaistuksia työnantajalle.
Uusien työsopimuksien myötä Lenutzan, Valerican ja Vasilen palkkakustannukset nousevat 750 eurosta noin 1100 euroon kuukaudessa. Pro Animals Romania joutuu maksamaan luonnollisesti työnantajalle kuuluvat sivukulut palkoista. Mikäli haluamme, että myös Carmena kykenee nostamaan edes 300 euron nettopalkan tarhan hyväksi tekemästä työstään palkkakustannukset olisivat kuukaudessa neljän työntekijän osalta yhteensä noin 1700 euroa.
Toistaiseksi Carmena ei ole nostanut palkkaa Pro Animals Finland ry:n lähettämästä kuukausiavustuksesta, koska raha ei siihen ole enää riittänyt.
Tarhan työntekijöiden kummiksi voi ryhtyä 20 eurolla tai sitä suuremmalla kuukausisummalla. Lisätietoa osoitteesta kummit(at)pafiry.net
Tarhan työntekijöiden esittely
Nelu on 45 vuotias ja hän on työskennellyt ainoastaan uudella tarhalla lokakuun 2011 alusta lähtien. Lenulla ja hänen vaimollaan on kaksi lasta, joista tytär opiskelee muualla ja poika käy koulua kotoa käsin. Nelu on ahkera työntekijä ja myös hyvin oma-aloitteinen. Carmena on ollut erittäin tyytyväinen Nelun työpanokseen tarhalla.
Valerica on 50 vuotias ja hän on työskennellyt yli kymmenen vuotta sitten Carmenan tuolloin omistamassa myymälässä. Valericalla on kaksi tytärtä ja mies, joka ei käy töissä. Valericalla on myös jonkin verran terveydellisiä ongelmia. Valerica on työskennellyt tarhalla toukokuusta 2011 alkaen.
Vasile on 52 vuotias ja asuu 65 kilometrin päässä Tg-Jiusta. Vasile tulee töihin junalla ja lähtee kotoaan aamuvarhaisella ja palaa takaisin noin klo 23 iltamyöhäisellä. Työpäivät venyvät suomalaisen mittapuun mukaan kovin pitkiksi, mutta eivät ole Romaniassa mitenkään epätavallisia. Vasilen vaimolla on todettu jokin aika sitten syöpä, joka on leikattu ja toivon mukaan selätetty. Vasilen vaimo ei ole ollut koskaan ansiotyössä. Vasilella ja hänen vaimollaan on aikuinen tytär, joka on naimisissa, mutta ei pidä kovinkaan paljon yhteyttä vanhempiinsa. Vasile on työskennellyt tarhalla vuoden 2007 alkupuolelta lähtien, joskin ollut välillä poissa joitakin kuukausia. Tällä hetkellä Vasile on vanhan tarhan ainoa työntekijä ja Carmena auttaa Vasilea sen minkä ehtii.
Carmena on 52 vuotias ja perustanut Pro Animals Romania -yhdistyksen vuonna 1999. Carmena on huolehtinut nykyisestä tarhasta jo 2000-luvun alkupuolelta saakka ilman kaupungin tai muun yhteisön tukea. Carmena on uhrannut menestyvän liikeyrityksensä sekä oman uransa eläinten hyväksi ja toivoo jonakin päivänä voivansa vielä toteuttaa uudestaan osan liikeideoistaan. Carmenan päivät ovat myös pitkät ja hän sukkuloi päivittäin ympäri kaupunkia hoitamassa asioita ja huolehtii vanhan tarhan koirista sekä ohjaa työntekijöitä. Carmenan kotipiirissä on myös hoidettavana n. 50 koiraa ja kymmenkunta kissaa sekä yksi hevonen. Carmena käy päivittäin viemässä ylimääräistä ruokaa kaupungin koiratarhalle sekä ruokkii mm. kaupungin vanhan kaatopaikan alueella majailevia kymmeniä kulkukoiria.
|