Pro Animals Finland ry
Lahjoita
Pro Animals Finland
IBAN: FI08 5045 0620 0918 15
SWIFT: OKOYFIHH


tayte.png
aee_banner_anim.gif

 

 

rescuedona.jpg

rescuerona2.jpg


 

Etusivu arrow Uutiset arrow Tulipalo Tg-Jiun tarhalla
Tulipalo Tg-Jiun tarhalla

Tilanne 19.12.09

Sähköasennustyöt tarhan varastorakennuksessa on tehty ja samalla niin kovasti kaivatut sähköt vedetty myös asuntovaunuun. Asennustyön tehneet miehet olivat kertoneet Carmenalle, että hekään eivät aluksi halunneet tulla tekemään sähkötöitä kuten eivät muutkaan kaupungin sähkömiehet, jotka olivat kuuleman mukaan joko jättäneet vastaamatta Carmenan soittoihin tai sulkeneet puhelimensa, jotta ei tarvitse vastata. Mutta lopulta nämä kaksi miestä olivat kuitenkin tunteneet niin suurta syyllisyyttä asiasta ja sääliä Carmenaa sekä Patriciaa kohtaan ja päättäneet tulla auttamaan.  Tarvittiin siis tulipalo, joka olisi saattanut olla todella kohtalokas, jotta edes kaksi kaupungin asukasta alkoivat tuntea syyllisyyttä siitä, että eivät ole tehneet mitään auttaakseen Carmenaa ja Patriciaa tarhan ylläpitämisessä.

Tulipalosta kirjoitettiin heti tapahtuman jälkeisenä päivänä kahdessa paikallisessa lehdessä ja Carmena laittoi myös ilmoituksen lehteen pyytäen paikallisilta apua esim. vapaaehtoistyön tai pienten lahjoitusten muodossa. Yksikään ihminen ei ole ottanut yhteyttä tai tullut paikalle tarjotakseen apua. Voi vain hämmästellä kuinka välinpitämättömiä ja piittaamiattomia ihmiset saattavatkaan olla. Myöskään kaupungin viranomaiset tai päättäjät eivät olleet ottaneet minkäänlaista yhteyttä saati  tarjonneet apuaan. Sen sijaan Carmenaa ja Patriciaa pyydetään edelleenkin puuttumaan eläinsuojeluun liittyviin rikkomuksiin, vaikka tiedetään, että heillä on nyt kädet täynnä työtä tarhan hoitamisessa.

Tg-Jiussa on satanut jatkuvasti lisää lunta ja ilma on sen verran kylmää, että vesiastiat jäätyvät pian täytön jälkeen. Luvassa on alle 20 asteen pakkasia ja Carmena sekä Patricia odottavat niitä sydän sykkyrällä, koska pakkaset vaikeuttavat entisestään työskentelyä tarhalla ja jäädyttävät myös vesiputket. Tarhan työntekijät ovat kuulema pystyttäneet tarhan edustalle joka päivä nuotion, jotta voivat sen ääressä lämmitellä ja tekevätkin sitä Carmenan ja Patrician kertoman mukaan hieman liiankin usein eli työt jäävät lämmittelyn ja kahvittelun lomassa osittain hoitamatta.  Patricia ja Carmena yrittävät tehdä työmiesten ja -naisen olot mahdollisimman mukavaksi ja ostaneet heille myös talvikaudelle lämpimät ja vettä pitävät työvaatteet ja saappaat sekä hansikkaat. Asuntovaunussa on nyt myös lämpöpattereita, jotta siellä voi taukojen aikana lämmitella ja juoda vaikka kuumaa mehua tai kahvia. Kaikesta huolimatta tarhan työntekijät jaksavat valittaa päivästä toiseen eivätkä he vaivaudu ajattelemaan, että Carmena ja Patricia työskentelevät aivan samoissa olosuhteissa heidän kanssaan.

Vaikka paikalliset Tg-Jiussa ovatkin haluttomia auttamaan, niin näyttäkäämme jälleen kerran esimerkkiä siitä mitä todellinen välittäminen on. Uskon vahvasti, että saamme moninverroin takaisin elämämme aikana sen minkä olemme valmiita antamaan lähimmäisillemme, olivatpa ne sitten kaksi- tai nelijalkaisia tai vaikkapa jalattomia.

PAFin foorumilla on haastekeräys tulipalon aiheuttamien vahinkojen kuluihn ja foorumille päivittelen myös joulun aikaan väliaikatietoja.

Tulipalon aiheuttamien vahinkojen kuluihin voi tehdä lahjoituksia PAFin tilille 504506-291815 viestillä "tulipalo".
Lahjoitukset ohjataan vielä joulukuun aikana Pro Animals Romanian tilille.

Alla kuvia asuntovaunuun asennetuista sähköistä

sahkoasennukset 3.jpg

sahkoasennukset 4.jpg

Alla kuvia tarhan varastorakennuksen uusista sähköasennuksista

sahkoasennukset.jpg

sahkoasennukset 2.jpg

Talvinen Tg-Jiun tarha

talvi 4.jpg

talvi 5.jpg

talvi.jpg

talvi 2.jpg

 

Tilanne 17.12.09

Carmena oli lopulta löytänyt miehen, joka oli saapunut paikalle työkaverinsa kanssa ja jotka olivat ryhtyneet saman tien töihin asentaakseen varastorakennukseen uudelleen sähköt. Toivottavasti asentajat ovat ammattinsa osaava sillä työ on varmasti melko vaativa. Kustannusarvio sähköasennuksille materiaaleinen ja töineen on 1.300 euroa. Menetetyt sähkölämmittimien ym. materiaalin arvo on n. 500 euroa ja uusittujen kattopaneeleiden materiaalit n. 500 euroa. Kattopaneelit asensi paikalleen Carmenan isä (72 v.) ja veli, joten työstä ei tullut lisäkustannuksia. Vahinkojen kustannukset jäivät siis onneksi puoleen alkuperäisestä arviosta. Välikattoa kannattelevat parrut, jotka kuitenkin vaurioituivat palossa niin, että ne eivät välttämättä pidä uusia välikattopaneeleita kauan, sillä paneeleiden kiinnittäminen niihin on ollut jo aikaisemminkin työlästä.

Patricia kertoi, että hän oli vasta nyt huomannut, että lääkekaapissa olleet tabletit olivat kärsineet vesivauroita eikä niitä voi enää käyttää. Onneksi kaikki tabletit eivät kuitenkaan olleet kyseisessä kaapissa, mutta lääkkeitä menee tarhalla paljon ja niitä ei ole koskaan liikaa.

Tilanne 15.12.09

Kaupungin sähkölaitos oli maanantaina käynyt paikan päällä ja todennut, että sähköt voitaisiin uudelleen asentaa. Toistaiseksi mikään sähkötöiden tekijä ei ole suostunut asennustöihin kuka mihinkin syyhyn vedoten. Päivitän tilannetta heti kun saan lisätietoa. Kannattaa lukea myös PAFin foorumia väliaikatilanteiden osalta.  

Tilanne 13.12.09

Sain eilen illalla järkyttävän viestin Patricialta. Tg-Jiun tarhan varastorakennuksen takahuoneessa oli syttynyt tulipalo, joka oli saanut alkunsa varastorakennuksen ulkopuolella olevista rikkinäisistä sähköjohdoista, jotka vievät varastorakennuksen ullakkoa pitkin takahuoneeseen. Varastorakennuksen sisäpuolisia vaarallisia sähkövirityksiä kävi suomalainen sähköasentaja korjaamassa elokuussa 2006, mutta hänkään ei kyennyt tekemään yksin ihmeitä eikä voinut koskea rakennuksen ulkopuolisiin johtoihin, koska niissä kulki vaarallinen jännite, joka olisi pitänyt sulkea korjaustöiden ajaksi.  Kaupungin päättäjillä ei luonnollisesti ole ollut intressiä korjauttaa sähköjä, koska he kenties ovat toivoneet tarhalla syttyvän tulipalon, joka auttaisi häätämään Carmenan ja Patrician koirineen pois tontilta.

Tulipalon syttyessä Carmena oli päivittäisellä kierroksellaan kaupungin tarhalla ja Patricia hakemassa läheisestä marketista ylijäämäruokaa koirille. Patrician ehdittyä tarhalle, oli siellä jo kaksi paloautoyksikköä sammutamassa tulta. Varastorakennuksen sisällä oli kuitenkin vielä kymmenen koiraa, koska tarhan työmies oli saanut pelastettua vain yhden. Palomiehet eivät olleet suostuneet menemään rakennukseen sisälle ja Patricia oli tehnyt nopean päätöksen ja käynyt hakemassa koirat ja kissat itse pois sakeaa savua täynnä olevasta huoneesta. Suurin osa koirista oli ollut jo taintuneena savusta, mutta Patrician ohjaamalla nopealla ja tehokkaalla elvytyksellä kaikki olivat vironneet.  Palomiesten kertoman mukaan Suzy-kissa oli hypännyt tulen valtaaman huoneen rikkoutuneesta ikkunasta ulos heidän alettuaan sammuttamaan paloa.

Ensijärkytyksestä selvittyään Patricia kertoi minulle, että hän ja Carmena haluavat nähdä nyt vain tapahtuneen hyvät puolet eli sen, ettei yksikään varastorakennuksessa ollut koira eikä Suzy-kissa menehtynyt. Jos palo olisi saanut alkunsa myöhään illalla tai yöllä tilanne olisi ollut aivan toinen eikä yksikään koira olisi varmastikaan pelastunut, sillä savu tainnuttaa todella nopeasti. Ihme tapahtui myös sen suhteen, että palokunta oli hetkessä paikalla. Jos se olisi viipynyt matkalla viisikin minuuttia kauemmin, olisi palo ehtinyt jo levitä kattoa pitkin isompaan huoneeseen. Varastorakennuksen seinäthän ovat kiveä, mutta kattorakenteet helposti syttyvää ja palavaa materiaalia.

Tarhan varastorakennuksen sähköt ovat nyt poikki ja alkuviikosta selviää minkä laajuinen tulee sähköjen uudelleen asennus olemaan ja miten se ylipäätään hoidetaan. Ilmeisesti kaupungin tulee antaa kaiken lisäksi lupa sähkötöiden uusimiseen. Toivomme tietenkin, että sähköt saataisiin asennettua kohtuullisin kustannuksin ja niin, ettei vaaratilanteita enää tule. Tulipalossa vahingoittuivat myös kaikki lämpöpuhaltimet ja patterit sekä osa kattorakenteista, mutta muita mittavia vahinkoja ei onneksi tullut. Varastorakennuksen takahuoneessa pidettiin lähinnä lumppuja ja ruoankuljetusastioita.

Alla joitakin kuvia tuhoutuneesta huoneesta tulipalon jälkeen sekä pelastetuista koirista

tulipalo 2.jpg

tulipalo 3.jpg

Varastorakenuksen takaosa. Kuvan yläreunassa näkyy aukko, joka johtaa "ullakkokerrokseen" ja jota pitkin sähköjohdot menevät varastorakennuksen takahuoneeseen.

tulipalo 4.jpg

 Alla kuvia varastorakennuksesta pelastetuista koirista

tulipalo 5.jpg

tulipalo 6.jpg

Urheasti palon keskeltä pelastautunut Suzy-kissa sai onneksi vain pieniä palovammoja.

tulipalo 7.jpg

 

 

 

 

 
Materiaali